ZŠ Postřelmov

Provoz školy od 1.9. 2021

- testování žáků
- postup v případě pozitivního výsledku AG testu
- používání roušek a dezinfekce

Od 1.9. 2021 se nás budou týkat tato protiepidemická opatření:

1) Testování

Ve škole proběhne preventivní screeningové testování žáků 1.9., 6.9. a 9.9. 2021. Pokud některý z žáků nebude ve škole přítomen v době testování, musí se otestovat pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu do školy. Žáci I. stupně, kteří budou ve výše uvedených dnech v ranní školní družině, se otestují tam. Testování (ke kterému budou použity neinvazivní antigenní testy stěrem z nosu) bude probíhat tzv. samoodběrem, u kterého není nutná asistence zdravotnického personálu. Není třeba se testování bát, stěr se provádí jen z přední části nosu – ne z nosohltanu jako u lékaře a určitě ho (s případnou asistencí ped. pracovníka) zvládnou i nejmenší děti. Na instruktážní video s postupem testování se můžete podívat zde.

V případě, že bude test u některého žáka pozitivní, bude tento žák umístěn do izolační místnosti a škola bude kontaktovat zákonného zástupce s požadavkem na odvedení daného žáka ze školy domů.

Škola vydá pozitivně testovanému žákovi nebo jeho zákonnému zástupci potvrzení o tom, že byl pozitivně testován. Zákonný zástupce žáka je povinen informovat o pozitivním testu dětského lékaře a ten pak rozhodne o indikaci konfirmačního vyšetření metodou RT-PCR a vyplní elektronickou žádanku k tomuto vyšetření.

Žák s pozitivním výsledkem testu se může vrátit k prezenční výuce buď po předložení negativního konfirmačního testu RT-PCR nebo po skončení povinné izolace; potvrzení o ukončení izolace vydává dětský lékař.

Žákům, kteří byli v předcházejících 2 dnech v jedné třídě nebo skupině s žákem nebo pedagogickým pracovníkem, který má pozitivní výsledek testu, se neumožňuje osobní přítomnost ve škole do té doby, než bude znám výsledek konfirmačního RT-PCR testu pozitivně testovaného žáka nebo pedagoga. Škola bude proto kontaktovat zákonné zástupce všech těchto žáků s požadavkem na jejich odvedení ze školy domů. (V praxi se bude jednat fakticky pouze o testování 9. září, protože u prvního testu a u testu ze 6. září nebude splněna podmínka, že spolu žáci byli v předcházejících 2 dnech.) Toto ustanovení se netýká řádně očkovaných žáků a žáků, kterým od prodělání onemocnění covid-19 ještě neuplynulo 180 dnů.

V případě, kdy konfirmační test RT-PCR nepotvrdí infekci u pozitivně testovaného AG testem, doloží tato osoba neprodleně výsledek škole, která o tom informuje všechny žáky, kteří odešli do karantény. Ti se mohou po této skutečnosti vrátit k prezenční výuce bez dalších potřebných kroků.

V případě, kdy konfirmační test RT-PCR potvrdí infekci u pozitivně testovaného AG testem, zákonný zástupce žáka je povinen okamžitě informovat školu o tomto pozitivním výsledku konfirmačního RT-PCR testu. Škola následně bezodkladně zašle příslušné krajské hygienické stanici jméno tohoto pozitivně testovaného žáka a seznam žáků, kteří byli ve škole v kontaktu ve stanovených dnech s tímto žákem, který měl pozitivní výsledek RT-PCR testu. Krajská hygienická stanice pak bude kontaktovat všechny žáky v karanténě a sdělí jim další postup. Celá třída pak nastupuje na distanční výuku.

Žák se testovat nemusí, pokud splňuje alespoň jednu z následujících podmínek:

1) Byl očkován proti onemocnění Covid-19 a doloží toto certifikátem, za podmínky, že od dokončeného očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dní.

2) Prodělal laboratorně potvrzené onemocnění Covid-19 a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní a tuto skutečnost škole doloží.

3) Absolvoval nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření s negativním výsledkem, nebo před 72 hodinami AG test s negativním výsledkem a tuto skutečnost škole doloží.

Pokud zákonný zástupce z nějakého důvodu s testováním svého dítěte nesouhlasí, sdělte prosím tuto skutečnost škole (e-mailem na adresu zs.postrelmov@seznam.cz) nejpozději v úterý 31.8. Daný žák se bude moci účastnit vyučování, ale bude muset mít po celou dobu pobytu v budově školy (kromě konzumace svačiny a oběda) nasazenou papírovou roušku. Při Hv nebude moci zpívat a nebude se moci účastnit Tv, pokud bude probíhat v tělocvičně.

Pokud zákonný zástupce nesouhlasí s testováním ani s používáním roušky po celou dobu pobytu ve škole, sdělte prosím opět tuto skutečnost škole (e-mailem na adresu zs.postrelmov@seznam.cz) nejpozději v úterý 31.8. a třídnímu učiteli své dítě omluvte – stejně, jako kdyby bylo nemocné, protože se Vaše dítě v takovém případě nebude moci účastnit vyučování. Ze strany školy mu ale nebude poskytována distanční výuka.

2) Roušky

Všichni žáci musí mít ve všech společných prostorách školy (s výjimkou konzumace svačiny a oběda) nasazenou papírovou chirurgickou roušku. Při vyučování, když budou usazeni v lavicích, ji mít nemusí. (To se ale netýká žáků, kteří odmítnou testování – ti musí mít nasazenou roušku i při vyučování).

Povinnost nasadit si roušku nebo respirátor ihned při vstupu do budovy školy mají nejen žáci ale i zaměstnanci, a všichni ostatní, kteří do školy přicházejí.

Zákonným zástupcům žáků, případně dalším osobám není vstup do školy zakázaný, zvažte ale prosím, jestli je Vaše osobní přítomnost nutná a danou záležitost by nešlo vyřídit telefonicky nebo e-mailem.

3) Dezinfekce

Po příchodu do školy je povinen každý žák, zaměstnanec, zákonný zástupce, případně jiný návštěvník použít dezinfekci.

Datum vložení: 26. 8. 2021 15:33
Datum poslední aktualizace: 26. 8. 2021 15:46