ZŠ Postřelmov

Konstruktérská akademie

13.12.2019 Postřelmov

V pátek 13. prosince proběhla v tělocvičně v Postřelmově Konstruktérská akademie. Akci navštívilo více jak 200 účastníků, z nichž bylo přes 170 dětí ze základních škol našeho regionu. Konstruktérské dvojice či trojice si mohly vyzkoušet konstruování a programování robotů ze stavebnic LEGO Mindstorms pod vedením asistentů z kroužku naší školy a studentů VOŠ a SPŠ Šumperk. Právě z této školy jsme přivítali i Mirka Haltmara, který se problematice věnuje mnoho let a který celý konstruktérský blok s dětmi vedl. Na závěr této části programu děti představily svoje roboty v pohybu za velkého ohlasu přihlížejících spolužáků, učitelů a hostů. Viděli jsem tak roboty od dětí ze ZŠ B. Němcové a ZŠ a DDM Krasohled ze Zábřeha, přijeli konstruktéři z Rohle, Lesnice, Rovenska, Horních Studének, Svébohova, Schola Viva ze Šumperka, DDM Mohelnice a přijela i velká skupina z Dubicka. I když šlo většinou o děti mladšího školního věku bez zkušeností se stavebnicemi, zvládli všichni stavbu na jedničku.
Paralelně s konstruktérskou částí probíhal ve velkém sále doprovodný program s polytechnickou tématikou. Bylo připraveno celkem 17 stanovišť, na kterých měli naši partneři připraveny různé zajímavé činnosti a technologie. Skupinky dětí ze zmíněných škol s pedagogy (a rovněž i z té naší) pak mohly na jednotlivých stanovištích vidět a vyzkoušet si různé technické nebo rukodělné činnosti a dokonce si i odnést některé výrobky domů. Zkoušet jsme tak mohli gravírování nebo výrobu drobných dřevěných výrobků (organizátor MAS Horní Pomoraví), deskové hry pana Šebesty, 3D tisk (SŠTZ Mohelnice), stavebnice, robotické vozítko a 3D pera (Boxed a ITveSkole.cz). Stavebnice přivezla i ZŠ Bílá Lhota, viděli jsme Chromebooky s aplikacemi, které přivezli kolegové z JOPC.cz a SOŠ Šumperk („zemědělka“), dílenské půjčovací kufříky z PdF UP Olomouc a elektroniku Amavet Šumperk. Velmi poutavou prezentaci měli RC modeláři AVZO Postřelmov s letadly a autíčky. Ve výčtu nesmí chybět rovněž velká prezentace VOŠ a SPŠ Šumperk, se kterou má naše škola dlouhodobou a významnou spolupráci. Jejich elektro obor nám představil stavebnice Fischer technik a studenti průmyslového designu nechali děti vyrábět různé drobnosti. Další skupina studentů této školy pomáhala při konstruování robotů, jejich pomoc byla velmi důležitá.
Celá akce by se neuskutečnila bez velkého úsilí organizátorů. Tím hlavním byla skupina organizátorek MAS Horní Pomoraví, v rámci jejichž projektu „MAP vzdělávání ORP Zábřeh II“ tato akce proběhla. Zajistily nejen stanoviště do polytechnického programu, ale také občerstvení a mnohé provozní záležitosti akce. Prostor, technické zázemí a provoz zajistila naše škola za významné pomoci žáků z 8. a 9.třídy s realizačním týmem (P. Hecl, M. Pospíšil a M. Šimák), perníkoví robotíci H. Krobotové překvapili a zaujali nejednoho hosta. Skvěle nás podpořila obec Postřelmov sponzorsky a technicky, díky také patří panu starostovi, správci tělocvičny a pracovníkům obce za jakoukoli i drobnou pomoc a spolupráci.
Podpořili nás i další partneři, MK Fruit a JOPC, SRŠ při ZŠ Postřelmov a za kamerou stál a běhal Marek Holzmann. Můžeme se tak těšit na zajímavou video reportáž, krátkou relaci v rádiu a třeba i něco více. Informace zveřejníme po zpracování a zveřejnění materiálů. Rád bych na závěr poděkoval všem, kteří nám pomohli. Rozsah programu byl veliký, ale vše jsme zvládli bezvadně a pohodově. Velký dík patří kolegům a i žákům, kteří se ujali svých organizátorských rolí opravdu skvěle a bez jejichž pomoci bychom se neobešli.

Všechny fotografie z akce najdete ve fotogalerii nebo přímo otevřete

• 1. album ZDE,
  • 2. album ZDE.
  • Video z akce najdete ZDE.
  • Reportáž z akce si můžete poslechnout ZDE.
Datum vložení: 13. 12. 2019 0:00
Datum poslední aktualizace: 8. 9. 2020 16:19